Pille Petersoo: Mõttespordis loeb vaimne võimekus
Sõnaga sport seostame me esimesena tihtipeale aktiivselt liikumist. Küll aga võib sport olla ka tegevus, kus loeb vaid vaimne võimekus. Meie koduvallas tegutsev MTÜ Viimsi Mõttesport pakub võimalust õppida tundma erinevaid mõtlemismänge, aga ka arendada meie üldist keskendumisvõimet. Kust said huviringid alguse ning milliseid mõttemänge saab seal õppida, selgitab Viimsi Mõttesport MTÜ juht Pille Petersoo.
Mida kujutab endast MTÜ Viimsi Mõttesport?
MTÜ Viimsi Mõttesport on 2018. aastal loodud mittetulundusühing, mille eesmärk on luua Viimsi vallas paremad võimalused mõttespordialadega tegelemiseks, seda eelkõige noorte seas.
Mis on teie põhieesmärk?
Meie põhieesmärk on näidata noortele, et lisaks pallimängudele ja arvutis istumisele on veel põnevaid ajaveetmisviise. Tundub, et on juba korda läinud.
Kust sai idee alguse?
Mul on endal kodus kolm nutikat last ja kui paar aastat tagasi tahtsin neid maleringi panna, siis avastasin, et Viimsis lihtsalt ei ole ühtegi avatud maleringi. Edasi-tagasi vanalinnas asuvasse Tallinna Paul Kerese nimelisse Malemajja sõitmine tundus ka jabur. Väike maadeuurimine näitas, et ma pole sugugi ainus hämmingus lapsevanem ja et mõttespordi huvilisi lapsi on vallas rohkem. Tänu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toele tegevustoetuse näol õnnestuski MTÜ Viimsi Mõttesport käivitada.
Kus huviringid toimuvad?
Mõttespordi huviringid toimuvad Viimsis nüüd teist aastat. Hetkel on võimalus lastel osaleda Haabneeme kooli huviringides, Laanelinnu lasteaia kaberingis ja Viimsi päevakeskuse mõttemängude ringis.
Väga hea koostöö on Haabneeme kooliga. Koolil oli niikuinii plaanis malering käivitada, aitasime neil õpetaja leida. Lisaks pakkusime välja idee alustada ka kaberingiga ning mõttemängude ringiga – huviringide juhendajad on kooli palgal, aga me aitasime taas leida õpetajad ning toetasime gomoku-varustusega.
Teist aastat toimub kabering ka Laanelinnu lasteaias, kus iganädalaselt osaleb lapsi 10-15. MTÜ Viimsi Mõttesport kinkis lasteaiale ka 12 kabekomplekti ning lapsed on aktiivselt võistlustel osalenud. Just soetasime 10 väiksematele lastele mõeldud nn kiisu-gomoku komplekti. Nende abil loodame gomoku-pisikuga nakatada ka lasteaialapsi.
Loodame lähiajal käivitada ka avatud mõttespordi ja -mängude ringid, kus saavad osaleda ka need Viimsi lapsed, kes ei käi Haabneeme koolis või Laanelinnu lasteaias või ei küündi veel Viimsi päevakeskuse miinimumvanuseni.
Kui mitu korda nädalas treenite?
Hetkel toimuvad huviringid kord nädalas, kuigi eks võistlusteks valmistudes võiks olla vähemalt kaks tundi nädalas. Ehk tulevikus!
Kes on huviringide juhendajad?
Haabneeme kooli huviringe juhendavad Irma Nahkor (kabe), Margus Sööt (male; varem õpetas Jaan Urgas) ja Brenet Rahumägi (mõttemängud). Haabneeme koolis on huviringijuhendajad kooli palgal, me oleme toetanud õpetajate leidmise ja näiteks gomoku-vahenditega. Laanelinnu lasteaias õpetab Irma Nahkor lasteaialastele kabet ning Viimsi päevakeskuses õpetab Brenet Rahumägi Viimsi väärikatele mõttemänge. Paar korda on käinud gomoku-õpitube juhendamas ka “Eesti gomoku isa” ehk Ants Soosõrv.
Laanelinnu lasteaia ja Viimsi päevakeskuse huviringe rahastame MTÜ vahenditest ning oleme sinna ostnud ka varustuse.
Kui suur on mõttespordi huvi laste seas?
Hetkel tundub, et huvilisi on piisavalt ja tegelikult oleks soovijaid rohkemgi. Rubiku kuubiku õpitube pidime mullu tegema topelt, sest 24 tunniga registreerus üle 30 huvilise. Haabneeme kooli kaberingis on huvilisi lapsi tegelikult rohkemgi kui kahe rühma jagu.
Kas osalete ka võistlustel?
MTÜ Viimsi Mõttesport on aidanud nii võistlusi korraldada kui ka lapsi võistlustele saatnud. 2019. aasta alguses toimusid Eesti sõjamuuseumis Viimsis Harjumaa 2019. aasta meistrivõistlused vene kabes, kus me olime kaaskorraldajad. Lasteturniirile tuli üle 30 osaleja, peamiselt Viimsi noored. Sügisel toetasime Viimsi Maleseltsi Aponest malevõistluste korraldamisel Viimsis.
Viimsi lapsed on käinud nii male-, kabe- kui ka gomoku-võistlustel. Kõige rohkem on osaletud ja saadud medaleid vist hetkel erinevatelt kabevõistlustelt, aga küll need teisedki medalid tulevad. Kõige kaugem võistlusreis oli eelmise aasta lõpus Paunvere Kabeturniirile, kuhu pidime eribussi tellima, sest võistlustele sõitis lausa 17 Viimsi lasteaia- ja koolilast!
Mida mõttemängud meile õpetavad?
Kindlasti keskendumisvõimet, planeerimist, suhtlemist, ka kaotamist. Mulle meeldib, et mõttesport on demokraatlik – kättesaadav kõikidele sotsiaalmajanduslikust taustast ja vanemate rahakoti paksusest sõltumatu; seal pole keelebarjääri ja seda saab mängida ka siis, kui näiteks jagpallistaadionil või korvpalliväljakul jooksmiseks jaksu ei ole.
Milline on olnud laste tagasiside?
Väga positiivne ja seda mitte ainult laste seas. Kui päevakeskuses gomokuga alustasime, olid osalejad üsna skeptilised. Nüüd paistab, et nii mõnigi soliidses vanuses Viimsi elanik on pisikuga nakatunud ja endale gomokulaua ja -nupud koju varunud.
Kas mõni huviline on ka kõik mõtlemismängud (male, kabe, gomoku) läbi proovinud, enne kui on leidnud enda jaoks selle lemmiku?
Ikka on. Gomokut on tulnud lastele tutvustada, sest seda teatakse kõige vähem. Oleme korraldanud kaks gomoku õpituba, kus mõlemas on osalenud üle 20 lapse ja need on lastele väga meeldinud. Kindlasti plaanime taolisi õpitube ja miniturniire edaspidigi.
Loe siit: https://viimsiteataja.ee/huvitavat/mottespordis-loeb-vaimne-voimekus/