2. Ei betoonile, jah rohelusele
Võrreldes 2000. aastal kehtestatud ja praegugi kehtiva üldplaneeringuga on Viimsi valla elanikkond kasvanud 2,6 korda (2000. aastal oli elanike arv u 8000, 2021. aastal on elanike arv Rahvastikuregistri andmeil üle 21 000). Kinnisvarabuum ei saa sellises mahus ja tempos jätkuda, sest infrastruktuur ei pea vastu ja looduskeskkond ammugi mitte.
- SUUR EESMÄRK: lõpetame Viimsi valla elanike arvu hoogsa kasvu uute kinnisvaraarenduste tõttu.
- Algatame Viimsi valla üldplaneeringu koostamise koos keskkonnamõjude hindamisega. Kehtestame Haabneeme ÜP. Kõik detailplaneeringud peavad lähtuma kehtestatud üldplaneeringust.
- Kõiki Viimsi valla arenguid ja arendusi vaatame läbi rohelise ja keskkonnahoidliku filtri. Hoiame Viimsi rohealasid. Metsad on meie kopsud, teeme koostööd RMK-ga metsamassiivide säilitamisel.
- Säilitame ja toetame unikaalse ranna- ja saarekultuuri hoidmist ja arendamist Viimsi valla saartel (Prangli, Naissaar, Aksi, Keri jt).
- Säilitame ranna ehituskeeluvööndi ja avame kallasrajad!
- Soodustame igakülgselt rattaga liikumist.
- Koostame Viimsi rattastrateegia, mille sihiks on loogilise, turvalise ja mugava rattateede võrgustiku arendamine aastaks 2030. Lühemas perspektiivis tähendab see lisaks rattateede ehitamisele ka rattaparklate rajamist avalike hoonete ja sõlmbussipeatuste juurde, toetusmeedet rattamajade rajamiseks korteriühistute juurde, liiklusõpet Viimsi lasteaedades ja koolides jm.
- Avaliku ruumi, sh rattateede planeerimisel lähtume 8-80 printsiibist, mille kohaselt on avalikus ruumis liikumine turvaline nii 8- kui ka 80-aastastele.
- Viimsi rattateede võrk on rajatud eri aegadel ja eri osadena. Seetõttu on tekkinud võrgustikus „augud“. Ühendame jalg- ja rattateed nii, et tekiks võrgustik, mis on turvaline ja mugav kasutamiseks nii jalakäijal, lapsevankriga ja ratastooliga liikujal kui ka jalgrattureil.
- Tagame kõnni- ja rattateede ligipääsetavuse ja hoolduse ka talvisel ajal. Jalgsi, lapsevankriga, ratastooliga ja jalgrattaga liikumine peab olema võimalik, turvaline ja mugav aastaringselt.
- Otsime võimalusi rattakiirteede rajamiseks Miiduranna-Maardu raudteekoridori ning Rohuneeme-Haabneeme metsasihile.
- Käivitame Viimsi rattaringluse ehk avaliku iseteenindusega rataste kasutamise süsteemi lühikesteks sõitudeks Tartu linna eeskujul.
- Turvaline Viimsi.
- Vaid end turvaliselt tundev inimene tunneb end õnnelikuna. Viimsi vald peab olema turvaline kodukant, kus on turvalised tänavad, turvaline õpi-, elu- ja töökeskkond.
- Üheski Viimsi huviringis või trennis käiv laps ja üheski Viimsi allasutuses töötav inimene ei pea kartma vääritut ja sobimatut kohtlemist kaaslaste, kolleegide või juhendajate poolt.
- Haabneeme keskuses ja Viimsi aleviku kortermajade juures rakendame elava linnatänava põhimõtteid ehk tagame turvalise ja mugava tänavate kasutamise ka jalakäijatele ja kergliiklejaile.
- Haabneeme keskuse ja Viimsi aleviku kortermajade elanikel puuduvad aiad, kus meeldivalt aega veeta. Rajame Haabneeme keskusesse puhkeala avalikuks kasutamiseks. Sobiva kohana näeme Viimsi Gümnaasiumi kõrval olevat ala.
- Toetame kogukonnaaedade rajamist Viimsi vallas.
- Heakord on oluline. Paigaldame avalikku ruumi rohkem prügikaste nii jalakäijatele kui ka koertega jalutajate jaoks. Reageerime kohe avaliku ruumi risustamisele.
- Rajame Haabneeme randa ja elanike huvi korral ka Rohuneeme ja Leppneeme randa aastaringselt kasutatavad avalikud käimlad, suveperioodil suuremas mahus ja hajutatult. Talvisel ajal saavad seda kasutada riietusruumina ka näiteks talisuplejad.
- Kasutame meetmeid autoliikluse rahustamiseks Viimsi vallas. Viimase 4 aasta jooksul on juhtunud palju liiklusõnnetusi, milles on inimesed viga või surma saanud. Vald peab tegutsema aktiivselt, et kehtestada nn nullvisioon, vajadusel koostöös Maanteeametiga. Nullvisioon on Rootsist pärit liiklusohutuse käsitlusviis, millega välistatakse maksimaalselt inimlike eksimuste võimalused ja vähendatakse liiklusõnnetustega kaasnevaid kahjusid.
Kehtestame 30 km/h liikluspiirangud sisekvartalites ja 50 km/h piirangud Viimsi vallas asuvatel asulavälistel teedel. Seeläbi rahustame liiklust, suurendame turvalisust ning vähendame oluliselt mürareostust. - Tagame tänapäevase päästevalmiduse Prangli saarel ja Naissaarel.
- Keskkonnateadlik Viimsi
- Meie valimisliit väärtustab loodust ja rohelist elukeskkonda. Hoiame meie merd, metsi, parke, ei raiu metsi vaid ärihuvides.
- Keskkonnaalane kommunikatsioon peab olema aus ja tõenduspõhine ning tunnistama ka probleeme ja otsima koos kogukonnaga lahendusi parematele tegevusmudelitele üleminekul.
- Tegeleme aktiivselt ja kompleksselt õhusaaste ja mürasaaste vähendamisega Viimsi vallas, seda nii liikluse rahustamise abil kui ka metsamassiivide hoidmise ja suurendamise läbi.
- Jälgime Viimsis tegutsevate tootmisettevõtete saastelubade kehtivust ning jälgime, et tootmine ei reostaks meie elukeskkonda.
- Jälgime Muuga sadama tegevuse mõju Viimsi valla territooriumil asuvate külade õhukvaliteedile (e-Ninad, 4 tk), vajadusel reageerime.
- Kasutame avalikus ruumis loodussäästlikke haljastusviise, väldime inimestele ja loodusele kahjulike umbrohutõrje- ja taimekaitsevahendite kasutamist.
- Toetame elanikke võitluses Hispaania teetigudega, paigaldades küladesse ja alevikesse spetsiaalseid kogumiskaste.
- Tagame puhta joogivee Prangli saarel.
- Kus vähegi võimalik, väldime kõrghaljastuse langetamist elamukvartalite vahel, et ära hoida nn "kuumasaarte" teket ja säiliks rohealad.
- Korraldame ühishanke robotniidukite ostmiseks, et pakkuda vallaelanikele soodsamat hinda. Seeläbi vähendame oluliselt mürareostust suveperioodil.
- Teavitame ja kaasame elanikke enam keskkonnaalastes küsimustes nagu prügisorteerimine, kaitsealused taimed ja loomad, igaühe looduskaitse, valgus- ja mürareostus, elurikkus põllumajanduses ja metsanduses.
- Korraldame Keskkonnaministeeriumi ja keskkonnaorganisatsioonide koostöös temaatilisi keskkonnakaitse päevi ning näeme koole ja lasteaedu oluliste partneritena keskkonnaalase teadlikkuse kasvuks kogu elanikkonna seas.
- Lihtsustame katusel asuvate päikeseparkide rajamiseks vajalikku bürokraatiat, nõustame kodanikke ja lihtsustame ehitusloamenetlust.
- Toetame liitumist keskkonnahoidlike kaugküttevõrkudega ning ühisveevärgiga.
- Toetame toiduraiskamise vähendamisele suunatud algatusi, toidujagamisvõrgustikke ja Toidupanka, samuti ringmajandust arendavaid ühinguid ja ettevõtmisi. Tähistame 29. septembril rahvusvahelise toidukao ja toiduraiskamise teadlikkuse päeva.
- Pakume rohkem taimseid valikud Viimsi lasteaedades ja koolides.